Satın Almış Olduğum Ürünü Nasıl Değiştirebilirim ?


Almış olduğunuz ürünü kullanılmamış olmak koşuluyla iade yapabilirsiniz. Ürünler elinize geçtiği günden itibaren 3 iş günü içinde bizi ''0543 644 63 82'' numaralı Whatsapp Destek Hattımızdan bilgilendiriniz. 14 iş günü içinde de ürünü faturasıyla beraber yurtiçi kargodan size vereceğimiz indirimli kod ile kargo ücreti size ait olmak kaydıyla bize gönderebilirsiniz. İndirimli ve kampanyalı ürünlerimizde değişim veya iade yapılmamaktadır.

İade Etme Süresi Kaç Gündür ?


Tüketici Kanunu'ndaki ''Sebep Göstermeden Cayma Hakkı'' maddesine göre ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren 3 iş günü içinde bize ''0543 644 63 82'' numaralı Whatsapp Destek Hattımızdan ulaşarak iade yapacağınızı bildirip, 14 iş günü içinde de faturasıyla beraber yurtiçi kargodan gönderebilirsiniz.

İade İşlemlerinde Kargo Masraflarını Ben Mi Ödeyeceğim ?


Siparişinizde bizden veya kargodan kaynaklı bir sorun varsa kargo masrafları firmamız tarafından karşılanıyor. İade sebebiniz ürünün bedeninin olmaması,beğenmemek vs. durumlarında kargo ücretleri müşterilerimize aittir. Anlaşmalı olduğumuz Yurtiçi kargo ile uygun bir fiyatta bize gönderebilirsiniz.

Siparişim Hangi Saatlerde Teslim Edilecek ?


Siparişiniz Yurtiçi Kargo tarafından 08:30-17:30 olan mesai saatleri arasında belirtmiş olduğunuz teslimat adresine gönderilmektedir. 
'' Kargo firmasının çalışma saatlerine göre teslim saati farklılık gösterebilir.''

Satın aldığım bir ürünü nasıl değiştirebilirim?


İlk olarak değiştirmek istediğiniz ürünün stoklarda olup olmadığını kontrol ediniz.Beden değişimi veya aldığınız ürünün aynı fiyatlı bir ürünle değişimi için bize ''0543 644 63 82'' numaralı Whatsapp Destek Hattımızdan bize bildirmeniz gerekmektedir.Ürünlerimiz sınırı stok olduğundan istediğiniz ürünü size 1 hafta müddetle ayırıyoruz.Ürünleriniz fatura ile gönderilmektedir. Değiştirmek istediğiniz ürünü faturanın sol alt köşesinde yazan adrese Yutiçi kargo ile kargo ücreti size ait olarak göndermelisiniz. Yurtiçi kargo ile olan anlaşmamızı kargoya söyleyerek. kargo bedeli istenecektir.Değişim ürünü bize geldikten 3 gün içerisinde size gönderilecektir.Değişim işlemlerinde fatura ibrazı zorunludur. İndirimli ve kampanyalı ürünlerimizde değişim ve iade yapılmamaktadır.


Mağazanızdan İade/Değişim Yapabilir Miyim ?


Mağzamız bulunmamaktadır. Sadece e ticaret sayfamız mevcuttur.

İade Ettiğim Ürünün Geri Ödemesi Ne Zaman Yapılacak ?


Ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra kapıda ödemeli sipariş ise sizden istediğimiz iban numarasına ürünün ücreti 15 iş günü içinde yatırılır. Siparişinizi kredi kartıyla verdiyseniz kredi kartınıza 3-10 iş günü arasında ücret yatırılır. İban numaranızı yazarken hesap sahibinin adı soyadı ve hangi banka olduğu da faturanın boş bir yerine not olarak yazılmalıdır. Kapıda ödeme ile yapılan alışverişlerin iade işlemlerinde, IBAN no bilgisi olmadan ücret iadesinin yapılması mümkün değildir.


Taksitli Ödemelerimin İadesi Nasıl Yapılacak ?

Her türlü ödemenizde, tarafımızdan bankanıza tutar iade edilir. Ödemenizi taksitli olarak yaptığınızda, iadeniz her ay kartınıza, taksit tutarları kadar artı bakiye olarak yansıyacaktır. Yapılan iadenin kredi kartınıza her ay taksitli olarak yansıması tamamen bankaların süreç ve uygulamalarıyla ilgilidir. Konu hakkında detaylı bilgiyi bankanızdan alabilirsiniz. Ayrıca, ekstrenizde iade işlemini görebileceksiniz. Not: Ödemesini yapmış olduğunuz taksit tutarları, ilk ekstrenizle birlikte kredi kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır.

Elime Geçen Ürün Kusurlu, Ne Yapmam Gerekiyor ?


Satın alınan ürünün ayıplı olduğunun anlaşılması halinde, ''0543 644 63 82'' numaralı Whatsapp Destek Hattımızdan bize 3 iş günü içinde bildirmeniz ve 14 iş günü içinde ürünü faturasıyla birlikte Yurtiçi Kargodan göndermeniz gerekmektedir. Bu durumda kargo ücreti tarafımızca karşılanacaktır. Ürün/ürünlerin stoklarda olmaması durumunda ürün bedeli tarafınıza geri ödenecektir.

Faturam Siparişimle Birlikte Teslim Edimedi, Nasıl İade Yapabilirim ?


Her sipariş, faturasıyla birlikte kargoya verilir. Resmi faturanız, siparişinizin yer aldığı kolinin dışında, şeffaf plastik bir cep poşet içinde size ulaştırılır. Herhangi bir nedenden dolayı, faturanız siparişinizle birlikte gelmediyse kargo yetkilisine fatura talebinizi tekrar iletin. Talep ettiğiniz halde size teslim edilmeyen faturalarınız için tutanak hazırlatın ve bu konuda bizi bilgilendirin. Böylece, en kısa zamanda faturanızın aslı ya da "aslı gibidir” kaşeli bir kopyasını adresinize gönderebiliriz.

İndirimli ve kampanyalı ürünlerimizde iade veya değişim yapılmamaktadır.

Siparişimi Nasıl İptal Edebilirim ?


Siparişinizi oluşturduktan sonra,sipariş durumunuz ''ONAYLANDI'' şeklindeyse ve iptal etmek isterseniz sitemizdeki iptal/iade talebi butonuna basıp iptal edebilirsiniz. Sipariş durumunuz ''Kargoya Verildi'' şeklindeyse faturanız kesilmiş, siparişiniz yola çıkmış demektir ve iptal edilemez. Siparişiniz bulunduğunuz il/ilçeye ulaştıktan sonra almak istemeyip iptal ederseniz 10 TL iade ücreti ödemek durumunda kalırsınız. (Kargonun size ulaşma ücreti 5 TL,sizden bize dönüş ücreti 5 TL olduğu için.) 


Satın Aldığım Ürünü Nasıl Değiştirebilirim ?


Ürün sizin elinize geçtiği günden itibaren 3 iş günüiçinde bizi sabit hat numaramızdan bilgilendirip 14 iş günü içinde ürünü bize gönderebilirsiniz. Değişimlerde kargo ücretleri (geliş-gidiş) müşterilerimize aittir. Anlaşmalı olduğumuz Yurtiçi Kargo ile gönderebilirsiniz. İndirimli ve kampanyalı ürünlerimizde iade ve değişim yapılmamaktadır.

 

Değiştirdiğim Ürün Gönderdiğim Üründen Daha Pahalı
Değişim siparişinizdeki ürünlerin toplam tutarı gönderdiğiniz ürün/ürünlerin tutarından yüksek ise kalan tutar KAPIDA ÖDEME (nakit) olarak size yansıtılacaktır.